Як повідомляє служба новин UA: Полтава Приблизно у 15-ти країнах світу є роботи гончарів із селища Опішня – Олександра та Анатолія ШкурпелІв. Батько і син створюють керамічні вироби у себе вдома. Обладнали майстерню, піч для випалювання робіт, а також окрему кімнату для їх зберігання. Скільки виробів створили, кажуть, ніколи не рахували.
На подвір’ї в Опішні мешкає родина Шкурпелів. Батько та старший син разом займаються гончарством. Гончар Олександр Шкурпела каже: «Це сама майстерня. Вона невеличка у нас. Тут робимо вироби».
Його син Анатолій Шкурпела, теж гончар, розповідає: «У нас в кожного свій станок, кожен робить свою роботу. Один може вазу робить, інший глечики гончарювати. Поки був малий, ліпив, пластикою займався. Фігурки ліпив, баранчики. А тоді захопився, почав займатись цим на професійному рівні».
Олександр показує матеріали, з якими працюють: «Ось це така глина. В Опішні декілька сортів глини. Кожна для чогось підходить, для чогось ні».
Олександр працює за електричним станком. Він, каже, перший гончар у своєму роді. Розповідає Олександр Шкурпела: «Глина, як пластилін. Коли її просто зжати в руках, то вона піддасться. А руками просто направляється, куди її: вгору, вниз. Підсихає трішки, кілька днів, перевертається. Підточується, робиться дно. І тоді в піч».
Обпалюють готові вироби у печі, яку збудували власноруч, каже гончар Анатолій Шкурпела: «Допалюємо десь близько до 1000 градусів. Бо в нас є глина тугоплавка – 1100 градусів, є менш тугоплавка – 950 градусів. Один хтось залазить всередину, а інший зовні подає. Завантажуємо піч. Це може зайняти півдня. І так само півдня розвантажувати. Бо піч у нас велика».
Глину для виробів зберігають на подвір’ї. Її, каже Анатолій, шукають і викопують самотужки. Анатолій каже: «Дивимось, якщо десь серед поля чи в лісі росте трава, яка любить воду, а поруч води немає, то там вода йде по глині і вона близько».
Для глиняних виробів добудували кімнату. Її називають родинним музеєм. Гончар Олександр Шкурпела показує, що там зберігають: «Трішки посуду, горщики для квітів, вази, підсвічники, декоративний посуд – баранчики, козлики, коники».
Гончарні вироби родини є у різних містах України, а також приблизно у 15-ти інших країнах, серед них Англія, Америка, Канада, Австралія та інші.